Rozhovor s Radkou Kulhánkovou

Chtěli bychom Vám představit novou posilu KTV týmu, PhDr. et Mgr. Radku Kulhánkovou Ph.D., která na našem pracovišti působí od letošního září.

Paní doktorka Kulhánková se narodila ve Vrchlabí a také tam nyní žije. V Praze na PedF UK studovala magisterské dvouoborové studium psychologie a speciální pedagogiky. Na FTVS UK souběžně vystudovala dálkové bakalářské studium a roku 2004 zde ukončila i prezenční doktorské studium v oboru Kinantropologie. Absolvovala pětiletý sebezkušenostní výcvik KVP II. Odbornou praxi získávala v oblastech psychologického poradenství ve sportu a osobnostního rozvoje a dále i jako vyučující na akademické půdě. Působila jako školní psycholog a speciální pedagog na základních školách. Má ráda hory, přírodu, pohyb, má dceru a syna.

A mnoho dalších zajímavých informací se dočtete v krátkém rozhovoru.

Dobrý den, Radko. Vítáme Vás na KTV a dovolte nám položit Vám několik otázek.

Kde jste působila před tím, než jste přišla na KTV?

Pracovala jsem souběžně v několika oblastech. Mám ve své profesi ráda pestrost. Naposledy mě doba covidu na 4 roky zavedla do malé školy ve Špindlerově Mlýně, kde jsem působila jako školní psycholog i pedagog. Souběžně jsem měla a stále mám soukromou praxi a lektoruji sebezkušeností výcvik KVP.

Máte za sebou bohaté profesní zkušenosti. Je nějaká, která výrazně ovlivnila Vaši životní cestu?

Každá pracovní zkušenost mě něčím obohacuje. V mé profesi je potřeba se neustále posouvat, pracovat na sobě, a proto jsem ráda za každou zkušenost a oblasti, kde mohu působit. Zajímavá pro mě byla určitě práce se sportovci z národních týmů. Potkala jsem se na této úrovni s biatlonem, běžeckým lyžováním, atletikou, vodním slalomem, rychlobruslením a alpským lyžováním. Velice přínosná pro mě byla také zkušenost v práci se zdravotně postiženými dětmi a jejich rodinami. To jsem si uvědomila, jak důležitá je hodnota zdraví. Nepředatelná zkušenost je také stát před třídou rozjetých puberťáků - to vás také výrazně ovlivní [usmívá se].

Setkala jste se v rámci své praxe sportovního psychologa s nějakou zajímavou osobností?

S mnoha…

Věnovala jste se/věnujete aktivně nějakému sportu?

V dětství jsem se věnovala běžeckému lyžování. To mám ráda dodnes. Ráda chodím po horách, jezdím na kole, lezu ferraty a v posledních letech jsem si oblíbila skialpy.

Existuje nějaký sport, který byste si chtěla vyzkoušet?

Chtěla bych se ještě někdy více věnovat tanci, společenskému i modernímu.

Existuje naopak nějaká sportovní aktivita, která Vás neláká a z jakého důvodu?

Rugby, protože je příliš kontaktní [usmívá se].

Co Vám v poslední době udělalo největší radost?

Užívám si drobných radostí, co přináší život každý den. Velkou radost jsem naposledy měla, když jsme dostali s manželem od dcery lístky na koncert skupiny Jelen. Z toho se moc těším.

Co je pro Vás tím pravým „relaxem“? Jak nejraději odpočíváte?

Relaxuji na procházkách s naším psem, v horách, v sauně….

Do jaké země byste se ještě ráda podívala a proč?

Ráda bych navštívila Kanadu. Láká mě tam příroda, hory a nekonečné národní parky.

Nyní působíte jako asistent na KTV. V rámci kterých předmětů a aktivit se s Vámi mohou studenti setkat?

Budou to předměty, které souvisí s psychologií. V tomto semestru je to Psychologie pohybových aktivit a Psychologie sportu a mentální zdraví.

Jak si představujete ideálního studenta?

Představuji si ho jako člověka, který má o věci, které dělá, zájem. Člověk, který chce na sobě pracovat a je motivovaný. Mám ráda studenty, kteří o přednáškách či cvičeních komunikují a diskutují.

Jakým směrem byste se chtěla dále ve svém profesním zaměření ubírat?

No nevím, kam se chci ve svém věku ještě profesně ubírat [usmívá se], ale to co teď dělám, chci dělat dál. Při své práci potřebuji mít pocit, že to co dělám má smysl a musí mě to bavit.

Velice děkujeme za Váš čas a přejeme, ať se Vám na KTV líbí!