Rozhovor s Lenkou Doležalovou

| Aktuality

Nestává se zase tak často, aby byla katedra posílena o nového interního člena. V tomto kontextu jsme proto oslovili novou kolegyni, která na KTV nastoupila v září letošního roku. Je jí paní odborná asistentka Mgr. Lenka Doležalová, Ph.D.

Paní doktorka Doležalová pochází z Pece pod Sněžkou, zimního střediska situovaného v samém srdci Krkonoš. Vysokoškolské pregraduální studium absolvovala na Univerzitě Hradec Králové. Bakalářské studium bylo zaměřené na sportovní management a magisterské studium pak bylo zacíleno na učitelství pro 1. stupeň základních škol se specializací na tělesnou výchovu. Postgraduální, tedy doktorské, studium pak dokončila v roce 2017 na Masarykově univerzitě v Brně ve studijním programu Kinantropologie. V rámci profesních aktivit je velmi aktivní a vlastní také řadu instruktorských certifikátů a licencí (mj. aerobik, indoorcycling, jumping či port de bras). Aktuálně žije v Turnově, je zasnoubená a má 3letého syna. 

Co bylo důvodem ke změně působiště a co zajímavého na sebe paní doktorka prozradila? To se dozvíte na dalších řádcích. Hezké čtení a příjemně strávený víkend…

Dobrý den, pokud byste se měla charakterizovat pěti slovy, co byste vybrala?

Dobrý den, rodina, pohyb, příroda, hory a hudba.

Kde jste působila před tím, než jste přišla na KTV?

Pracovala jsem jako asistent na Katedře tělovýchovy a sportu na Univerzitě Pardubice. Co bylo důvodem ke změně působiště? Už delší dobu jsme se s rodinou plánovali odstěhovat z Pardubic, blíže přírodě, blíže k horám. Naše stěhování vyšlo na konec mé rodičovské dovolené, proto jsem začala hledat práci v okolí Turnova a Liberce. Poslala jsem životopis na KTV a zrovna se to vše nějak hezky sešlo.  

Co máte na KTV aktuálně na starosti? Jaké předměty vyučujete a který z nich je Váš nejoblíbenější?

Vyučuji Didaktiku tělesné výchovy, Pohybovou výchovu a Zdravý životní styl pro studijní program Učitelství pro mateřské školy a v budoucnu bych měla mít na starosti i výuku předmětů v programu Učitelství pro 1. stupeň základních škol. Dále vedu předměty spojené s moderními pohybovými formami (kruhový trénink a bodystyling). Jaký předmět je nejoblíbenější se nedá říct. Každý z předmětů je jiný, má jinou náplň a jiné zaměření. Tím je to krásné a velice pestré, tím pádem mě baví všechny.

Jak se Vám na KTV zatím líbí? A případně co máte na KTV úplně nejradši?

Líbí se mi zde moc [usmívá se]. Vzhledem k tomu, že ještě na KTV nejsem tak dlouho, tak se zatím rozkoukávám, vše je nové. Musím ale poděkovat všem svým kolegům, kteří mi jsou se vším velice nápomocni a trpělivě snáší mé neustále dotazy.

Jaká je spokojenost s dalšími věcmi mimo výuku?

Velkou část předmětů vyučuji v nových prostorách posilovny a tělocvičen na budově bloku A a B, které jsou skvěle vybavené. Ale i provizorní výuka v hale na TJ lokomotiva má svůj půvab. Je to krásný prostor. Co bych určitě vyzdvihla je zdejší menza. Měla jsem možnost chodit do několika jídelen na různých školách, ale tady je jídlo bezkonkurenčně nejlepší.

Dělala jste či stále ještě děláte nějaký sport?

Závodně jsem tancovala společenské tance. Specializovali jsem se s partnerem na latinskoamerické tance. Po nástupu na studia na vysokou školu jsem začala spíše vyhledávat pohyb venku. Po mnoha letech, kdy jsme byli každý den zavřeni v sálech a o víkendech v halách na závodech, jsem asi chtěla více na vzduch. Tak jsem začala hodně jezdit na kole, lyžovat, běhat na běžkách, sjíždět vodu, chodit a lézt po horách. Outdoorové aktivity všeho typu si mě získaly. Jakýkoliv pohyb, kdekoliv v horách, je pro mě největším odreagováním a načerpáním energie. Ale tanec a cvičení všeho typu miluji dodnes a ráda se k němu vracím.

V minulém týdnu probíhal dodgeballový turnaj, kde byl také tým složený ze zaměstnanců KTV, kterého jste byla součástí, jak jste si turnaj užila?

Byla to pro mě nová zkušenost. Dodgeball jsem nikdy nehrála a bylo to naprosto skvělé. Jednak hra jako taková je zábavná a člověk se při ní pěkně zapotí, ale hlavně atmosféra celé akce byla vynikající.

Kdybyste si mohla zatrénovat s jedním sportovcem, kdo by to byl a proč? Proč byste si vybrala právě něj?

Konkrétně mě teď nikdo nenapadá, ale možná nějaký cyklista? Možná Peter Sagan, ale asi by mi ujel [směje se].

Existuje nějaký sport, který byste si ráda vyzkoušela? A máte nějaký sportovní sen, který byste si chtěla splnit?

Chtěla bych si vyzkoušet snowkiting, s tím ještě nemám tu čest. Myslím, že to musí být fajn pocit, když to někde na planině pěkně fouká a zároveň pěkně jede. Asi bych si chtěla ještě někdy zajet nějaký adventure závod a podívat se do hor Jižní Ameriky. Jaký je Váš největší zážitek spojený se sportem? Sport přináší neustále nějaké nové zážitky, takže jich je hodně, ale asi bych vybrala jeden, na který určitě nezapomenu, a to byla moje účast na cyklistickém maratonu Rallye Sudety, kdy jsem jela tu nejdelší trať. Tenkrát asi 120 km s převýšením více než 3 tisíce metrů. To byl opravdu silný zážitek a hodně to bolelo. Ale těch zážitků je opravdu hodně. 

Jak moc Vás sport v životě ovlivnil?

V podstatě bych řekla, že dost zásadně. Sportuji od malička. Můj taťka byl gymnasta, vodák, hrál volejbal, mamka zase moc ráda jezdila na kole. Vyrůstala jsem na horách a k horskému prostředí nějak sport přirozeně patří. V zimě jsem jezdila na lyžích, v létě jsme chodili na túry, jezdili na kole. Jsem moc vděčná svým rodičům, že mě ke sportu vedli a tím vlastně předurčili moje životní zaměření. V podstatě díky sportu jsme se poznali s mým mužem, poznala jsem spoustu skvělých přátel. Dost často si říkám, co bych vlastně dělala, kdybych nesportovala.

Jaký sport Vám naopak opravdu nejde?

Stolní tenis a plavání. Jo a střelba, ta mi fakt nejde.

Kam byste se v budoucnu chtěla v rámci profesní praxe či zaměstnání na KTV profilovat? Kam směřujete a jaký je Váš cíl?

Chtěla bych se věnovat výuce učitelů dětí mladšího školního věku. Ráda bych jim předala své dosavadní zkušenosti a docílila toho, že budou učit tělesnou výchovu s nadšením. Mou snahou bude, aby učitelé pochopili, že mají v rukách mnoho nástrojů, jak malé děti motivovat k pohybu, aby dokázali tyto nástroje použít a využít.

Máte nějaké životní motto? Povíte nám ho?

Když nemůžeš, tak přidej.

Děkujeme za rozhovor a ať se Vám v práci na KTV daří!

Také velice děkuji [opět s úsměvem].

Redakční tým

Kontakt

Doručovací adresa:
Technická univerzita v Liberci,
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická,
Katedra tělesné výchovy a sportu,
Studentská 1402/2, 461 17 Liberec 1

Sídlo:
Stadion TUL v Harcově,
Dubový vrch 714, 460 15 Liberec 15

Sekretariát katedry:
Ing. Soňa Hořínková,
+420 485 355 121Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.