Úspěšní absolventi: Karolína Grohová
Karolína Grohová, absolventka KTV FP TUL ve studijním programu Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání má za sebou již mnoho sportovních úspěchů na té nejvyšší úrovni, a to hned v několika především zimních disciplínách. V roce 2014 a 2018 reprezentovala Česko v běhu na lyžích na zimních olympijských hrách, je přední česká skialpinistka, má zkušenosti s lezením nejen na nejvyšších alpských horách, ale i v těch himalájských – Karakoramu. Poslední největší úspěch, který se Karolíně, spolu s Lenkou Erlebachovou povedl, je nedávné zdolání pákistánské osmitisícovky Gašerbrum I. Tento vrchol zdolaly lezkyně 28. července jako první Češky v historii, bez tradiční podpory týmu výškových nosičů či horských vůdců, i bez použití umělého kyslíku, což ještě tento výkon potrhuje. Pro Karolínu to byla již druhá úspěšná osmitisícovka (Gašerbrum II. – 2022).
Jaká byla cesta k lezení, jak jde skloubit tento náročný sport s učitelskou profesí nebo jaký byl nejoblíbenější předmět Káji, když studovala v Liberci? Přečtěte si rozhovor.
Dobrý den, Kájo, nejdříve velice gratulujeme k úspěchu, který se Vám společně s Vaší lezeckou kolegyní Lenkou Erlebachovou povedl. Jak a kde probíhala rekonvalescence po tomto obdivuhodném výkonu?
Expedice byla vydařená, ale přirozeně jsem se domů nesmírně těšila. Netrvalo to dlouho a vyrazila jsem do Rakouska, poté do Saska a Adršpachu za lezením. Vše ale mělo spíše pohodový, regenerační charakter.
Tomuto úspěchu samozřejmě předcházelo mnoho let nabírání lezeckých zkušeností. V kolika letech jste s lezením začala, případně jaká byla Vaše cesta k tomuto sportu?
Už od malinka ve mně a v mých dvou bratrech rodiče budovali lásku k horám. Bydleli jsme ve Dvoře Králové nad Labem a víkendy a prázdniny jsme trávili ve Vrchlabí a řádili po Krkonoších. Jako tenager jsem s bratry a kamarády objevovala krásy Krkonoš, hlavně v zimě na skialpech a běžkách. V létě nás to zase táhlo do skalních pískovcových měst Českého Ráje nebo Adršpachu.
Věřím, že by se o Vašem letošním výstupu na Gašernbrum I dalo povídat mnoho hodin, ale jak byste ho shrnula v 5 větách?
Nevyužiju ani 5 vět. Nádherných pět týdnů strávených se skvělou kamarádkou, parťačkou, švagrovou Lenkou v okouzlujícím Karakoramu. Splněný sen. Mnoho rozhodování, dřiny, ale i spousta štěstí, které nás doprovázelo.
Jak je známo, za úspěch lze považovat výstup na vrchol až po sestupu do základního tábora. Ale přeci jenom, přišel na vrcholu pocit úspěchu, štěstí, či jiná kladná emoce?
Jelikož jsme byly na vrcholu v 6 hodin večer, žádnou euforií jsem neoplývala, došlo mi, že máme pouze 30 minut, kdy bude vidět a pak se setmí. O to bude sestup náročnější. Zároveň jsem byla šťastná, že už nemusíme nikam dále stoupat a že jsem na vrcholu právě s Lenkou, s kterou mě pojí velké přátelství.
Pomohl Vám (případně jak) k tomuto úspěchu i druhý sport, který ovládáte na vrcholové úrovni – běžecké lyžování?
Jistě, houževnatost a špičková fyzická kondice je ve vysokých horách třeba. Letos tam během expedice snad dennodenně sněžilo, tak jsem si mnohokrát říkala, jak by se mi hodily lyže.
Jde skloubit kariéra lezkyně, lyžařky a učitelky na ZŠ (ZŠ Špindlerův Mlýn)?
Zatím se mi to daří a hodně mě to baví. Mám skvělého pana ředitele a kolegy, kteří mají pochopení pro mé aktivity. Mnoho let jsem byla profesionální sportovkyně a nyní jsem moc vděčná za to, že mám báječnou práci učitelky v horské škole ve Špindlerově Mlýně. Kde jsem moc spokojená.
Musíte být pro Vaše žáky hrdinkou. Využijete své zkušenosti z lezení a extrémních podmínek a možná sportu obecně i ve výuce?
Ráda si s dětmi užívám výlety po Krkonoších – pěšky, na běžkách, formou stopované, orientačního běhu, skialpech atd. Snažím se v nich budovat pozitivní vztah k pohybu i horám. Máme na to ve Špindlu ty nejlepší podmínky, škola je na úpatí Železné hory- Kozích hřbetů. Popovídám jim o mých velehorských dobrodružstvích ráda, ale nějak zvlášť je tím nezahlcuji. Rodiče si ze mě na informačních schůzkách dělají legraci, zda děti vezmu na laufy na běžkách nebo na himalájské výstupy v rámci TV.
Jste absolventkou KTV, prozradíte nám, které praktické předměty pro Vás byly lehké a jestli byl nějaký, který byl pro Vás oříškem?
Na studia na TUL vzpomínám moc ráda, ale nevím, zda profesoři vzpomínají rádi na mě. ;) Nebyla jsem úplně nejschopnější student. Hodně zabrat mi dala anatomie a fyziologie. Nejraději jsem měla sportovní předměty u p. Kupra.
Jaký je Váš další lezecký cíl?
Neprozradím, uvidím, zda seženu k sobě fajn parťáka nebo parťačku.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně sportovních i osobních úspěchů.
Foto: archiv Karolíny Grohové