Úspěšní absolventi: Petra Kuříková

Po Karolíně Grohové bychom Vám rádi představili druhou velice úspěšnou absolventku, které se letošní sezóna rovněž zadařila. Petra Kuříková, která absolvovala na KTV FP TUL ve studijním oboru Sportovní management je naší současnou nejúspěšnější triatlonistkou a letošní sezona to jen potvrdila. Na úspěch na Olympijských hrách v Paříži, kde skončila na krásném 29. místě, navázala zlatou medailí v sérii závodů IRONMAN 70.3, který se konal historicky poprvé na území ČR, a to na konci srpna v Hradci Králové.

Kde nyní Petra působí, na co ráda vzpomíná, když byla studentkou a co dělá nejraději ve volném čase? Přečtěte si rozhovor:

Dobrý den, Petro, nejdříve bychom se Vás rádi zeptali, zda Vám již sezona skončila a jestli si dopřáváte odpočinku? Nebo se připravujete na nějaký další závod?

Triatlonová sezóna se rok od roku natahuje. Dalo by se říct, že kdybych chtěla, mohla bych závodit přes celý rok. Takže jsem po olympiádě měla 3 volnější dny a pak se pustila do dalšího tréninku. Letos bych chtěla závodit zhruba do poloviny října, kde mě čeká ještě závod finále mistrovství světa v triatlonu.

Byla jste již na dvou olympiádách, můžete nějak porovnat Tokio (OH v roce 2020) s Paříží? Kde se Vám závodilo lépe?

Myslím, že oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo. Sportovci pro ně byli hlavní prioritou. V Paříži byla na prvním místě sledovanost, show, diváci a potom až sportovci. Už jenom částka 8mil dolarů, kterou měl dostat rapper Snopp Dogg za zvýšení sledovanosti olympiády je úplně mimo chápání. Z nás sportovců se stali tak trochu loutky v divadle. Doba se mění a obojí má svoje pro i proti. Divácká kulisa na sportovištich v Paříži byla neskutečná. Je to něco, na co bude zřejmě ještě dlouho vzpomínat.

Kdybyste nebyla triatlonistka, byla byste plavkyně, běžkyně nebo cyklistka?

Těžko říct, nějakou dobu jsem se rozhodovala mezi triatlonem a atletikou. Jsem však moc ráda, že jsem se rozhodla právě pro triatlon, který mě svou rozmanitostí stále moc baví.

Jaký sport (pokud je to vlastně vůbec v rámci Vaší sezony možné) ráda provozujete kromě triatlonu? Případně jak nejraději relaxujete?

Během studia na KTV jsem měla možnost vyzkoušet si spoustu různých sportovních aktivit. O to víc mě to utvrdilo v tom, že nejsem zrovna pohybově nadaná. Takže když zrovna neplavu, neběhám nebo nejezdím na kole, tak další sportovní aktivity nevyhledávám. Nejraději relaxuji četbou knihy ideálně venku na zahradě.

Popsala byste nám stručně Vás běžný den?

Ne každý den vypadá stejně, ale obvykle vstávám v 6.00. Kolem 7.00 skáču do bazénu, kde uplavu kolem 5km. Druhý trénink začínám v 10:30, na kole jsem 2 hodiny a vracím se domů na oběd, který jsem stihla ještě předtím připravit. Po obědě kontroluji emaily a odpočívám . Na poslední trénink vyrážím kolem 15:30, kdy jdu třeba znova na kole nebo běhat. Obvykle mám do šesti vše odtrénovano. Spát se snažím chodit včas, před 22. hodinou.

Žijete ve Švýcarsku. Co pro Vás ale znamenalo startovat nyní v srpnu v Hradci Králové? Byl pro Vás závod něčím jiný?

Závod v Hradci byl pro mě především jiný, protože se jednalo o poloviční distanci dlouhého triatlonu, která se jezdí na kole bezhákově. Nikdy předtím jsem „půlku“ nejela, takže jsem moc nevěděla, jak mi to půjde. Jsem moc ráda, že se mi závod povedl a měla jsem možnost před domácím publikem zvítězit.

Vracíte se do Čech často?

Ráda bych do Čech jezdila častěji, protože zde mám rodiče a sestru. Bohužel mi to ale moc často nevychází, protože dávám přednost tréninku před cestováním.

Na co vzpomínáte nejraději z dob Vašich studií na KTV FP TUL?

Bylo by toho hodně. Měla jsem štěstí, že jsme se sešli jako super parta lidí. Letní kurz v Chorvatsku byl nezapomenutelný. Jak jsem zmiňovala, měla jsem možnost vyzkoušet si spoustu sportovních aktivit (lezení, tenis, squash, sebeobrana, rafting, …).

Jaká místa v okolí Liberce a Jablonce nad Nisou byste doporučila současným studentům v Liberci (ať už v rámci tréninku nebo výletu) navštívit?

Nejkrásnějším místem v Jablonci ale i v Liberci je okolí přehrad, kde se dá vyrazit na procházku, jít si zaběhat nebo zaplavat.

Velice děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších, nejen sportovních, úspěchů.

Foto: archiv Petry Kuříkové