Rozhovor s Ondřejem Králíčkem
Naše katedra posílila o tři nové kmenové členy, PhDr. Kateřinu Strnadovou, doc. PhDr. Aleše Kaplana, Ph.D., MBA a Mgr. Ondřeje Králíčka. V průběhu října bychom Vám chtěli všechny tři blíže představit a dnes začneme Ondrou Králíčkem, kterého naši studenti již dobře znají.
Mgr. Ondřej Králíček, který již několik let působí na KTV a jeho doménou do teď byla výuka především sebeobrany, zná prostředí KTV velice dobře, protože je absolventem studijního oboru Rekreologie a studijního programu Učitelství pro 2. stupeň základních škol v kombinaci tělesná výchova – zeměpis. Má ale mnoho zkušeností a trenérských kurzů nejen v oblasti bojových sportů, ale také se věnuje, jako bývalý brankář, fotbalu. Působil například jako trenér brankářů a žáků ve Fotbalové akademii Jablonec nebo fotbalového oddílu Spartak Rychnov u Jablonce n. N. V současné době je mimo jiné kondičním trenérem A – mužstva FK Jablonec.
Jak lze skloubit výuku na univerzitě a trenérskou praxi nebo jaké další koníčky Ondra má, se dozvíte v našem rozhovoru.
Dobrý den, Ondro, na KTV působíte už dlouho – nejdříve jako studující, nyní již nějakou dobu jako vyučující. Jak se Vám přecházelo z pozice studenta do role učitele?
Ano, je tomu už docela dlouho. Jako student jsem tu strávil krásná dlouhá léta a jako odborný asistent (lektor) zde působím od roku 2020. Přecházelo se mi tedy příjemně, protože jsem už znal všechny možnosti, co KTV nabízí. Navíc sama pozice lektora na vysoké škole pro mě byla a stále je velikou motivací.
Pomáhá Vám (jako vyučujícímu) v něčem fakt, že jsi absolvoval studium na naší katedře?
Jistě pomáhá, za tu dobu už vlastně znám každou budovu, sportoviště a místnost na katedře. Vím také, jak to chodí na některých předmětech a kurzech, které jsem si v minulosti prošel. Občas v tomto směru studentům poradím.
Jaké předměty (a v jakých studijních programech) nyní učíte?
V současné době vyučuji fotbal a sebeobranu, respektive úpoly, a to pro programy Tělesná výchova se zaměřením na vzdělávání a Sport se zaměřením na zdravý životní styl, dále pro zdravotnické záchranáře, ale i pro studenty ostatních fakult. Jsou to jak bakalářské, tak i magisterské studijní programy.
Zůstaneme chvilku ještě u sebeobrany. Jak tento předmět studenti vnímají? Zajímá je určitý přesah do běžného života?
Co vím, tak je předmět u studentů dost oblíbený, rád čtu i pozitivní hodnocení výuky na konci semestru. Snažím se, aby byl předmět svým způsobem zábavný a v pozitivním prostředí. Navíc se v hodinách nevěnujeme čistě jen bojovým technikám, ale i rozvoji kondičních schopností, které jsou v samotném boji snad i důležitější než samotná znalost obranných technik. Takže v samotném přesahu do běžného života získá student lepší fyzickou kondici i znalost boje.
Je možné nějak stručně vypíchnout zásadní body chování při napadení, i třeba někomu, kdo žádným kurzem neprošel?
Já vždy studentům radím, aby se, pokud možno, do žádné konfliktní situace nedostali, aby tomu předcházeli. Pokud už k nějakému konfliktu dojde, tak radím, aby dopady na zdraví byly co nejmenší. Důležité je udržet klidnou hlavu a diplomatické chování, útěk v rámci ochrany zdraví zde není ostudou.
Dá se skloubit výuka a působení na KTV s Vaším působením v FK Jablonec?
Ano, je to náročné, ale jde to! Ve fotbalovém Jablonci jsme nyní 2 kondiční trenéři. Můj kolega Jan Kubista, od kterého se dost učím, mě kvalitně zastoupí. Jsem rád, že to takto může být a oběma subjektům bych touto cestou chtěl i poděkovat.
Absolvoval jste mnoho trenérských a lektorských kurzů. Máte v této oblasti výhledově nějaké další plány?
Abych se stal kvalitnějším kondičním trenérem ve fotbale, tak bych chtěl absolvovat kurz kondičního trenéra od FAČR (Fotbalové asociace České republiky).
Na co vzpomínáte z dob studií nejraději?
Vlastně bych i řekl, že na celé studium a na vše, co je s tím spojeno. Především na kamarády, učitele, sportovní předměty, suprové byly i kurzy. Když jsem se studenty na některých kurzech jako učitel, tak se jim snažím vysvětlit, aby si to pořádně užili. Jsou to nejhezčí vzpomínky z mladých let. Většinou to rychle uteče a vrátit už to nejde. Já si vlastně v tomto případě prodlužuji mládí.
Proslýchá se o Vás, že ale sport není jediný koníček. Jaké jsou Vaše další zájmy?
Baví mě více aktivit a zájmů. Rád se pro něco nadchnu. Mezi oblíbené záliby patří i jídlo, naštěstí mám tak velký výdej energie, že můžu sníst všechno, co chci [směje se]. Za poslední měsíc držím průměrně 34 000 kroků denně. Rád mám také hudbu, přírodu, hory a lezení. Otázka ale stejně asi směřuje na mých 6 aut a 2 motocykly. To je takový můj útěk z reality. Jedná se o starší modely z 80. a 90 let.
Kdybyste si měl vybrat, tak léto nebo zima? A proč?
Vyberu si léto, kvůli kraťasům a tričku. Léto, protože je vše takové veselejší a lze do večera sportovat. Sníh je také fajn, ale v tomto období mě mrzí, že se brzo stmívá.
Máte nějaké cestovatelské plány? Kam byste se chtěl někdy podívat a z jakého důvodu?
Poslední dobou tolik ne, protože s rolí kondičního trenéra v ligovém týmu se stále někam cestuje, sice převážně po celé ČR, ale i tak je to náročné. Pokud se jedná o dovolenou, rád zvolím nějakou horskou oblast, kde s kamarády bloudíme po vrcholech. Nejraději mám Vysoké Tatry.
Moc děkujeme za rozhovor a ať se Vám na KTV daří i nadále.
Redakční tým KTV.