Rozhovor s Kateřinou Strnadovou
Jako další novou posilu KTV bychom Vám rádi představili PhDr. Kateřinu Strnadovou. Kateřina absolvovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy bakalářský studijní program Tělesná výchova a sport (směr studia Aktivity v Přírodě, sportovní specializace Sportovní lezení a horolezectví, Gymnastické sporty) a dále magisterský studijní program Tělesná výchova a sport (směr studia Aktivity v Přírodě, sportovní specializace Sportovní lezení a horolezectví, Triatlon). Titul PhDr. získala v roce 2024 rovněž na FTVS UK. Kateřina byla česká triatlonistka, a to o tom, že ne ledajaká, svědčí například její 9. místo z Mistrovství Evropy ve středním triatlonu, které se konalo v roce 2017 Dánsku. Katka se specializovala především na 1/2 Ironmana, ale ráda si zajela i závody na silničním kole nebo si zaběhla závod mezi běžci. Naše nová kolegyně pochází z Liberce, ale nyní žije, se svoji rodinou, v Jablonci nad Nisou. Na KTV nastoupila po mateřské dovolené. Katka je ale všestranný sportovec, nyní se věnuje aktivně outodoovým aktivitám, především lezení na skalách, běhání, plavání, cyklistice.
Co ji přivedlo na KTV? Kde studovala a chtěla by, aby se sportu věnovaly i její děti? Přečtěte si v rozhovoru:
Dobrý den, Katko. Již zhruba měsíc a půl máme semestr. Jak se Vám „naskočilo“ do pracovního nasazení?
Dobrý den. Jsem člověk, který má rád změny a nové výzvy, takže je to pro mě příjemná změna, ať už co se týče pracovního prostředí, tak i životní změna, tedy přechod z full time mateřství zpět do pracovního procesu. A že je to pořádná jízda, obstarat děti a pak přepnout do úplně jiné role a na konci dne se zase vrátit jako plnohodnotná maminka, to neskrývám. Tenhle kolotoč mě ale svým způsobem baví, a tak nějak mě drží pořád ve velmi aktivním životě, což je jedna z mých životních priorit.
Kde jste působila před tím, než jste nastoupila k nám na KTV?
Po absolvování FTVS UK v roce 2015, jsem začala pracovat jako trenér skoků na trampolínách u Míroslava Patrmana v Trampolíny Patrman v Liberci. Současně s tímto zaměstnáním jsem začala učit na SZŠ a VOŠ Liberec jako učitelka tělesné výchovy, kde působím ještě částečně dodnes. U trampolín jsem byla jeden rok, byla to skvělá zkušenost, ale učitelství mě nakonec oslovilo více.
V jakých předmětech se s Vámi studenti mohou setkat?
V zimním semestru vyučuji předměty Plavání, Základy plavání a předmět Kondičně kompenzační cvičení pro nespecialisty. V zimním semestru budu vyučovat sportovní gymnastiku v rámci předmětu Pohybová výchova a gymnastika u studijního programu Učitelství pro 1. stupeň ZŠ.
Dělala jste na vrcholové úrovni triatlon. Ještě stále závodíte?
Triatlon byl několik let můj životní styl a veškerá náplň mého volného času (tedy veškerý čas, který jsem trávila mimo pracovní prostředí). Neřekla bych, že má úroveň byla doslova vrcholová, tedy pokud bychom to hodnotili podle příslušnosti v reprezentaci, profesionální smlouvy nebo práce jako takové, tj. na plný úvazek. Ačkoliv čas, potažmo odtrénované hodiny, které jsem tomuto sportu věnovala určitě vrcholovému tréninku odpovídaly. Aktivně závodit jsem přestala v roce 2018, kdy jsem otěhotněla s první dcerou. Po porodu jsem se k závodění ještě zkusila vrátit, ale k slušným výsledkům chyběly hodiny tréninku. Vlastně jsem postupem času došla i k tomu, že už mě přestalo naplňovat se s někým porovnávat a tím mně i systematický trénink přestal dávat smysl. V současné době ale stále, mimo jiné, aktivně běhám, jezdím na kole i plavu, takže se můžeme občas potkat na závodě v některé z těchto disciplín.
Kdo nebo co Vás k tomuto sportu přivedlo?
K triatlonu jsem se dostala v době, kdy jsem studovala vysokou školu a věnovala se především sportovnímu lezení. Protože jsem opravdu všestranný člověk, mimo lezení jsem také aktivně běhala, plavala a zkoušela nejrůznější sporty, které mi škola nabízela. V průběhu magisterského studia jsem se seznámila s mým současným mužem, který jezdil závodně na kole, a tak jsem začala i já. No, a to už dohromady dávalo triatlon, tak jsem to zkusila a už jsem u toho zůstala [směje se].
Je to možná u triatlonistů častá otázka, ale kdybyste si měla vybrat, tak nejradši plavete, jezdíte na kole nebo běháte?
To bych řekla, že se dost měnilo v průběhu sezony zrovna podle toho, co mi nejvíc šlo. Triatlon je totiž velmi specifický a svým způsobem i dost zvláštní sport. Protože, co si budeme povídat, kolo a potom běh není zrovna ideální kombinace. Rozběhnout v tempu půl maraton po tom, co odjedete 90 km na kole v „časovkářském“ posedu, není zrovna jednoduché a vyžaduje to dost speciální trénink. To samé platí i u plavání, kde musíte mít uvolněné kotníky a u běhu, kdy musí být zase zpevněné a stabilní. Ale nejraději jsem vždycky šla asi běhat. Běh se dá trénovat za každého počasí a je relativně rychle hotový, navíc mi šel přirozeně asi nejvíc.
S jakými dalšími sporty máte zkušenosti a na jaké úrovni?
Pocházím z gymnastické rodiny. Můj taťka byl reprezentant ve skocích na trampolíně, maminka byla gymnastka všeho druhu, takže by se dalo říct, že na bradlech jsem visela dřív, než jsem uměla chodit. Nějaký čas jsme dokonce bydleli v USA, kde se můj otec věnoval profesionálnímu trénování. Sportovní gymnastiku jsem závodně dělala do příchodu puberty, poté jsem chvíli ještě zkoušela skoky na trampolíně, ale díky následkům po úrazu páteře z gymnastiky pro mě nebyl tento sport úplně ideální. Několik let jsem jezdila na koni, účastnila se hobby závodů v parkuru. Asi od 15 let lezu po skalách, v zimních měsících chodím samozřejmě i na vnitřní stěnu nebo boulder. Závody v tomto sportu mě nikdy nelákaly. Při studiu na vysoké škole jsem trénovala v atletickém oddíle, v Liberci jsem několik let plavala s plavci v oddíle PK Nisa Liberec. V mých triatlonových začátcích jsem trénovala v oddíle Biju Jablonec, avšak klubovou příslušnost a největší podporu jsem měla několik let v týmu Eleven Mercedes Benz Mitas, za který jsem závodila nejen v triatlonu, ale i v běhu a na silničním a MTB kole.
Jaké jsou Vaše další záliby? Jak ráda relaxujete?
Nejraději trávím čas někde na výletě v přírodě s mým mužem a dcerami. Čas s dětmi je pro mě svým způsobem taky určitý druh relaxu. Jinak mojí největší zálibou je obecně pohyb, a to jakýkoliv. Takže i relax je pro mě většinou nějaká aktivní činnost. Pokud potřebuji tzv. vyvětrat hlavu, nejvíc klidu nacházím na věžích pískovcových skal. Neznám nic krásnějšího, než si vylézt třeba ve Skaláku (Hruboskalsko) na nějakou věž a jen tak nahoře sedět a rozhlížet se do kraje. Mimo pohybové činnosti se učím hrát na kytaru, šiji na stroji a moc ráda peču. Miluji cestování a spaní pod širákem.
Vedete ke sportu i Vaše dcery? Máte už nyní představu o jejich sportovním zaměření?
Řekla bych dokonce, že dcery se ke sportu tak nějak vedou samy. Vidí to u nás, takže to chtějí dělat také – za mě opravdu „win-win“. Starší dcera jezdí nejradši asi na kole, moc ráda se účastní běžeckých a cyklistických závodů, leze se mnou po skalách a druhým rokem chodí do lyžařského oddílu Ski Biju Jablonec. Mladší dcera chce „já taky“ všechno, co dělá ta starší. Myslím, že obě dvě, jsou obecně pohybově velmi šikovné a hlavně je to baví. Kam se budou dál profilovat nevím a necháváme to čistě na nich.
Kdybyste měla možnost jet na vysněnou dovolenou, kam by to bylo?
Procestovala jsem toho už celkem hodně, určitě jsou ještě místa kam bych se ráda podívala a také místa, kam se ještě plánuji vrátit. Ale obecně je pro mě vysněná dovolená opravdu kdekoliv, kde budu se svojí rodinou.
Je nějaký sport, který nevyhledáváte a je naopak nějaký, který byste si chtěla vyzkoušet?
Určitě nevyhledávám sporty jako jsou např. skoky na lyžích, sjezdy a třeba i sjezd na divoké řece. Nelákají mě sporty, kde je vysoká rychlost a nemám ráda, když mi je velká zima. Vyzkoušet bych si chtěla určitě paragliding, někdy bych se chtěla projít na nějaké vysoké a dlouhé high line a mým snem je proletět se vrtulníkem. Tady v tom posledním případě si ale myslím, že se s těmi sny musí opatrně – letět bych v něm nechtěla za každou cenu, třeba jako zraněná nebo při záchraně života (kohokoliv).
Kam byste se v budoucnu chtěla v rámci profesní praxe či zaměstnání na KTV profilovat?
Moje zaměření studia bylo na aktivity v přírodě, takže vše, co se týká outdooru je mi určitě nejbližší. O pohyb se zajímám ale nejenom z jeho mechanické stránky, přemýšlím i o jeho zdravotních přínosech, dopadech na lidské zdraví a v souvislosti s tím o korekci nesprávných pohybových stereotypů.
Velice děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se Vám na KTV líbí.
Redakční tým KTV.