Skip to main content

Rozhovor s Lukášem Rubínem

| Aktuality

Ve funkci vedoucího KTV působí Mgr. Lukáš Rubín, Ph.D. přesně rok. Období konce roku a začátku nového roku je obecně časem vhodným k bilancování a plánování nových výzev, a proto jsme se (nejenom) na tyto záležitosti pana vedoucího zeptali.

Přečtěte si tento zajímavý rozhovor, který obsahuje jak vyhodnocení minulého roku 2024, tak i zveřejnění plánů na nový rok 2025 z hlediska KTV:

Dobrý den pane doktore, dovolte, abychom Vás po roce ve funkci vedoucího katedry trochu vyzpovídali. 

Krásný novoroční den všem, jistě, rád odpovím [směje se].

Jste ve funkci vedoucího KTV přesně rok. Co se pro Vás touto novou pozicí změnilo a byla to pro Vás změna zásadní?

Pochopitelně šlo o zásadní změnu, změna se projevila nejenom v pracovním životě, ale určitě i v osobním. Nejpatrnější je to ve snížení doby volného času a zvýšení počtu e-mailové korespondence [opět úsměv].

V čem shledáváte největší změnu v rámci Vašeho pracovního režimu?

Ve zkratce, významně přibylo kancelářské agendy různého typu – od běžných kancelářských činností až po koncepční úkoly, a bohužel významně ubylo pracovního času zejména na tvůrčí činnost a do jisté míry i na výuku a přípravu na ni. Také se až nepěkně zvýšila má zodpovědnost při rozhodování v řadě oblastí.  Ale tím si určitě nechci stěžovat a zříkat se zodpovědnosti… byť pravdou je, že jsem na tuto pozici neaspiroval a kdyby se novým děkanem nestal dřívější vedoucí katedry pan docent Suchomel, tak by vše určitě zůstalo při starém. Beru to tak, že to tak nyní prostě je a chci i tu novou roli vykonávat tak, jak nejlépe dovedu pro blaho katedry.

Zvládáte, i přes všechny povinnosti, které tato funkce obnáší, ještě praktickou výuku?

Ano, chtěl bych si alespoň jeden blok praktické výuky v každém semestru zachovat. Vyučuji rád, a to zejména praktické předměty. Koneckonců je to pro mne i určitá forma aktivního odpočinku a radosti. V uplynulém zimním semestru jsem snad poprvé za svoji kariéru žádný praktický předmět nevyučoval a bylo to znát. Naopak, těším se na příští semestr na výuku florbalu či sportovních masáží. 

Je možné se vlastně na pozici vedoucího katedry nějak připravit?

To asi možné je, ale vzhledem k tomu, že já jsem se na pozici vedoucího katedry předtím nechystal, tak k žádné intenzivní přípravě před nástupem do nové funkce nedošlo [směje se]. To, že něco takového by mohlo nastat jsem se dozvěděl cca půl roku před volbou děkana, ale že je to velmi reálné až vážné, tak teprve měsíc před samotnou volbou, tzn. čtvrtletí před účinnou změnou. O to víc ale musím poděkovat všem lidem, kteří mi v nové roli pomáhali a vlastně stále pomáhají ať už z úrovně děkanátu nebo naší katedry. Opravdu moc si toho vážím.

V uplynulém roce se na KTV událo poměrně dost věcí. Jak byste celý rok ve zkratce zhodnotil?

Ano na KTV se v posledním roce událo opravdu dost věcí, z nejpodstatnějších bych zmínil příchod 3 nových posil – kolegů docenta Aleše Kaplana i našeho absolventa magistra Ondřeje Králíčka a kolegyně doktorky Kateřiny Strnadové, která je zase absolventkou pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Dále se nám po všech peripetiích a velkém penzu práce řady lidí podařilo sestavit ucelenou verzi akreditačního spisu pro nový navazující magisterský studijní program Sport pro podporu zdraví, který byl nejprve úspěšně projednán vnitřními orgány TUL a následně odeslán v polovině minulého roku na Národní akreditační úřad pro vysoké školství. Bohužel již nyní víme, že získání akreditace nebude nic jednoduchého, protože ke spisu přišla od hodnotitelů řada připomínek, se kterými se budeme muset nejdříve vypořádat, než spis znovu odešleme k opětovnému schválení.

Z organizační činnosti jsme v Liberci zdárně pořádali České akademické hry 2024 jako prestižní sportovní akademickou akci. Pokračovali jsme také v realizaci některých praktických programů a projektů jako třeba Trenéři ve škole v Liberci či Noc vědců, čímž snad dostatečně ukazujeme, že nejsme jen uzavřené pracoviště pro vysokoškolské studující, ale plníme zdárně i 3. roli univerzity. Rádi bychom v tomto pokračovali a o něco víc se otevřeli veřejnosti. Mohli bychom pokračovat dále, ale tohle je výčet asi toho nejpodstatnějšího z posledního kalendářního roku 2024. Důležité je, že většina věcí skončila pozitivně nebo má alespoň nastaven dobrý směr do budoucna.

Zřejmě nejzásadnější akcí bylo právě pořádání Českých akademických her 2024 v Liberci. Jak byste tuto událost zhodnotil? Plánujete podobnou akci zopakovat? 

Zhodnotil bych ji na vysoké úrovni, díky převedeným sportovním výkonům i díky organizaci, do které se mimo jiné zapojili všichni lidé z katedry (zaměstnanci) a vyšší desítky našich studujících. Na řadě sportovišť jsem se byl osobně podívat a musím říci, že jsem si to jako divák užil. Věřím, že si České akademické hry v Liberci užili hlavně všichni sportovci a sportovkyně. Příjemným bonusem bylo celkově 5. místo naší univerzity v konečném žebříčku univerzit. No a co se týče zopakování akce? Vzhledem k tomu, že akce se v Liberci konala přesně po deseti letech a sloužila jako ukázka nově zrekonstruovaných sportovišť i oslava kulatého jubilea naší katedry, tak si to představit dokážu, ale opět při dalším významném jubileu a ideálně i ukázce kam se naše sportovní zázemí opět posunulo.

Jaké jsou další plány KTV do letošního roku? Jaké další akce plánuje KTV uspořádat?

V první řadě bychom rádi, kdyby se nám ve výukové sféře podařilo akreditovat navazující studijní program neučitelského zaměření, který by navázal na bakalářské studium programu Sport se zaměřením na zdravý životní styl. Sportovní navazující studium neučitelského zaměření dosud akreditováno v Liberci nikdy nebylo, přesto já osobně toto cítím jako závazek vůči minimálně našim současným studujícím. Je to naší hlavní prioritou na katedře. I přesto, že jde o poměrně náročný proces, tak se o něj budeme pokoušet a dáme do toho vše a snad se naše snažení dříve či později vyplatí a přinese „plody ovoce“.

Dále v tvůrčí činnosti je plánem na letošní rok publikovat články v kontextu našeho společného výzkumu zaměřeného na 100leté změny tělesné zdatnosti u žáků a žákyň na víceletých gymnáziích. Týmovou katederní prací se nám povedlo sesbírat velmi cenná data a nyní z nich potřebujeme vše „prodat“ nejenom médiím, ale i v odborné komunitě. Je to důležité, protože to souvisí mimo jiné i se získáváním akreditací do budoucna. Nejde totiž jen o to, jak kvalitní výuka je na vysokoškolských pracovištích realizována, ale také jaká je tvůrčí činnost daného pracoviště a jednotlivých vyučujících.

No a do třetice v organizační oblasti bychom rádi připravili a zrealizovali novou odbornou akci, tentokrát však pro všechny naše absolventy a absolventky a obecně pro odbornou veřejnost z regionu – učitele a učitelky tělesné výchovy, trenéry a trenérky, instruktory a instruktorky atd. Mělo by v podstatě jít o odborný seminář především s praktickými didaktickými výstupy v jednotlivých sportovních a pohybových aktivitách, do kterých se zapojí sami účastníci. Takové ukázky moderního nácviku ve sportovních hrách, atletice, gymnastice, pohybových formách, netradičních hrách atp. Zároveň by akce mohla sloužit neoficiálně pro absolventská setkání s ukázkou vývoje sportovišť od dob vysokoškolských studií. Na podrobnosti si ale ještě budete muset počkat do jara, zatím mohu jen prozradit, že akci plánujeme na podzim a pokud se to povede a bude o akci zájem, tak bychom ji rádi opakovali pravidelně v nějakých víceletých cyklech.

Nově zrekonstruovaná budova KTV byla otevřena na konci roku 2023. Jste s rekonstrukcí spokojeni? Je něco, co by bylo ještě třeba vylepšit?  

Ano, velmi. Je to bezvadné vyučovat v nových moderních prostorech. Samozřejmě určitě drobné problémy se vykytují, ale o těch víme a snažíme se je postupně odstranit. Také se snažíme prostory stále ještě více zútulnit a zabydlet. Zpravidla každý měsíc máme k provozu na budově společné setkání s kompetentními lidmi samozřejmě včetně správce haly. Některé věci trvají déle, než by si člověk představoval, ale důležité je, že se vše posouvá správným směrem.

Jaké jsou nyní Vaše pracovní a osobní cíle?

Pracovní mám zaměřené tak, aby se celé katedře dařilo po všech stránkách co nejlépe a její činnost se posouvala správným směrem. Já osobně bych po pracovní stránce chtěl najít nějaký rozumný balanc mezi vedením katedry, výukou a zejména tvůrčí činností, kde se mi za poslední rok naakumulovalo dost dříve slíbené práce, kterou bych rád dokončil. V osobních cílech bych si předsevzal trávit více času s rodinou.

Máte čas přes veškeré pracovní povinnosti na sport?

Ano, o sportování se stále snažím, a i když už to není pravidelné a pochopitelně nejde o výkonností úroveň jako v časech minulých, tak je to stále těžší a těžší najít čas. Zrovna zítra si ale plánuji vyrazit na lyže, ale jinak si obecně udržuji alespoň pravidelnou každodenní pohybovou aktivitu s cílem nachodit alespoň 10 tisíc kroků denně. Baví mě také nyní sportování se starším synem a zejména předávání základů ze všech možných sportů, mladší syn v roce a čtvrt do toho ještě musí dorůst, ale je pravda, že už začíná pěkně „běhat“ a již nyní se snaží leccos odkoukat jako například v poslední době oblíbené kopání do míče nebo házení s plyšáky [směje se].

Co byste popřál studujícím do roku 2025?

Na prvním místě určitě přeji pevné zdraví! No a pak bych také popřál, ať máte okolo sebe samé lidi, které okolo sebe mít chcete a ať Vás všechny činnosti, které realizujete, vnitřně naplňují a posouvají dál. To, ať Vás činnosti baví i v kontextu univerzitní výuky, přeju i nám vyučujícím [opět úsměv].

Děkuji rozhovor a přeji Vám vše dobré do nového roku.

Také děkuji a uzavírám rozhovor po tělocvikářsku se slovy „zdar a sílu“ v novém roce, a to nejenom lidem spojeným s KTV, ale i všem dalším čtenářům a čtenářkám.